Wydział, mający najdłuższą historię i najbogatsze tradycje spośród wydziałów Politechniki Częstochowskiej, powstał wraz z utworzeniem Uczelni w 1949 r. jako Wydział Mechaniczny. W 1953 r. zmienił nazwę na Wydział Budowy Maszyn. Początkowo oferował trzyletnie studia inżynierskie. Od roku akademickiego 1954/1955 wprowadzono jednolite studia czteroletnie, a od 1957/1958 - studia pięcioletnie. Z uwagi na zmianę profilu kształcenia, powstanie nowych specjalności oraz uruchomienie kierunku Informatyka w roku 2000 nastąpiła kolejna zmiana nazwy na Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki. W 2024 roku, po odłączeniu się kierunku Informatyka, nastąpiła zmiana nazwy na Wydział Inżynierii Mechanicznej.

W strukturach Wydziału proces dydaktyczny i działalność naukowo-badawcza realizowane jest w:

  • Katedrze Maszyn Cieplnych,
  • Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn,
  • Katedrze Technologii i Automatyzacji.

Wydział prowadzi szeroką ofertę edukacyjną, w tym studia na kierunkach takich jak: Inżynieria Mechaniczna, Mechanika i Budowa Maszyn, Mechatronika, Technologie Wytwarzania Implantów i Narzędzi Medycznych oraz Inżynieria Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych. Oferuje kształcenie na poziomie studiów inżynierskich, magisterskich oraz doktoranckich.

Wydział posiada nowoczesną infrastrukturę badawczo-dydaktyczną, w tym laboratoria wyposażone w zaawansowane urządzenia, takie jak drukarki 3D, skanery 3D, roboty przemysłowe, maszyny CNC oraz aparaturę do badań wytrzymałościowych, materiałowych oraz przepływowych.

Wydział aktywnie współpracuje z przemysłem, realizując liczne projekty badawcze oraz wdrożeniowe we współpracy z krajowymi i zagranicznymi firmami. Przykładem są projekty w ramach partnerstw z sektorem motoryzacyjnym, lotniczym, energetycznym oraz nowoczesnych technologii. Dzięki temu studenci mają możliwość odbywania praktyk oraz staży w renomowanych przedsiębiorstwach, co ułatwia im późniejsze wejście na rynek pracy.

Kadrę naukowo-dydaktyczną Wydziału stanowi 9 profesorów, 27 doktorów habilitowanych oraz 34 doktorów. Efektem aktywności naukowej są publikacje w wysoko punktowanych czasopismach, patenty i wzory użytkowe.

Na Wydziale realizowane są projekty krajowe, finansowane m.in. przez Narodowe Centrum Nauki (NCN), Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA), a także projekty międzynarodowe, w tym w ramach programu Horyzont Europa. Ponadto Wydział prowadzi liczne badania zlecone, a także badania naukowe realizowane w interdyscyplinarnych zespołach badawczych.

Pracownicy Wydziału aktywnie uczestniczą w pracach komisji oraz komitetów naukowych Polskiej Akademii Nauk (PAN), wchodzą także w skład wielu prestiżowych towarzystw naukowych, zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, takich jak:

  • ERCOFTAC (Europejskie Centrum Badań nad Przepływami i Turbulencją),
  • Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej (PTMTS),
  • Polskie Towarzystwo Mechaniki (PTM),
  • Polskie Towarzystwo Nauk o Spalaniu (PTNSS),
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP).

Wydział regularnie organizuje międzynarodową konferencję APMME (Advances in Processing and Manufacturing of Materials and Engineering) oraz krajową konferencję MPPE (Mechanika Płynów i Procesów Energetycznych), które cieszą się dużym uznaniem w środowisku naukowym i przyciągają uczestników z całego świata.

Aule wykładowe, sale seminaryjne, kreślarnie, sale projektowe oraz laboratoria badawcze i dydaktyczne, które rozmieszczono w trzech budynkach, są regularnie modernizowane, remontowane i rozbudowywane. Dzięki temu zapewnia się kształcenie studentów oraz prowadzenie badań naukowych zgodnie z najwyższymi standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.

Wydział co roku inwestuje w zakup aktualnych licencji oprogramowania. W ostatnim czasie uruchomiono nowe laboratoria:

  • Laboratorium Sterowania i Diagnostyki Samochodu,
  • Laboratorium Spalania Paliw Energetycznych i Fluidyzacji,
  • Laboratorium Inżynierii Wstecznej i Szybkiego Prototypowania.

Ponadto, infrastruktura Wydziału została wzbogacona o nowoczesne urządzenia, takie jak:

  • współrzędnościowa maszyna pomiarowa CONTURA firmy ZEISS z aktywną głowicą pomiarowo-skanującą,
  • elektrodrążarka wgłębna ZNC 350,
  • frezarka HAAS MINI MILL,
  • drukarki 3D,
  • rura impedancyjna,
  • system MagStress 5D wraz z MagStressACS,
  • analizator elementarny CHNS,
  • termograwimetr TGA,
  • kalorymetr,
  • kamera termowizyjna,
  • analizator wielkości cząstek Malvern Mastersizer,
  • analizator STA Netzsch,
  • system T-R PIV,
  • wielokanałowy termoanemometr CTA.

Dzięki tym inwestycjom Wydział oferuje nowoczesną bazę dydaktyczno-badawczą, umożliwiając prowadzenie zaawansowanych badań naukowych oraz realizację innowacyjnych projektów inżynierskich. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala studentom i pracownikom naukowym na pracę z najnowszymi narzędziami stosowanymi w przemyśle, co przekłada się na wysoką jakość kształcenia i badań.

Wydział kształci studentów na kierunkach: Inżynieria Mechaniczna, Mechanika i Budowa Maszyn, Mechatronika, Technologie Wytwarzania Implantów i Narzędzi Medycznych oraz Inżynieria Samochodów Hybrydowych i Elektrycznych (kierunek utworzony w ramach projektu NCBiR). Prowadzone są także zajęcia w języku angielskim w ramach programu Erasmus+. Ponadto na Wydziale realizowane jest kształcenie na studiach podyplomowych:

  • Materiały i technologie przetwórstwa tworzyw sztucznych,
  • Wymagania i kompetencje międzynarodowego inżyniera spawalnika (IWE).

Od roku akademickiego 2025/2026 uruchomione zostaną na Wydziale studia I stopnia w języku angielskim na kierunku:

  • Computer Modelling and Simulation,
  • Gospodarka Obiegu Zamkniętego (studia II stopnia).

Kierunki te odpowiadają na współczesne wyzwania technologiczne i ekologiczne, dostosowując programy nauczania do globalnych trendów w dziedzinie symulacji komputerowych oraz zrównoważonego rozwoju.

Obecnie na Wydziale działalność naukowa studentów realizowana jest w ośmiu kołach naukowych tj.:

  • Badań Niszczących i Nieniszczących,
  • EKO-ENERGIA,
  • Energetyki Cieplnej „Termoenergia”,
  • Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn,
  • Motoryzacji Klasycznej,
  • Programowania Obrabiarek Sterowanych Numerycznie,
  • Przetwórstwa Polimerów,
  • Spawalników.

Udział w pracach kół naukowych umożliwia studentom pogłębiać zdobytą wiedzę teoretyczną oraz doskonalić umiejętności praktyczne. Członkowie kół naukowych mają także możliwość realizowania swoich pomysłów pod nadzorem opiekunów naukowych, a najlepsi mogą uczestniczyć w wielu konkursach zarówno w kraju, jak i za granicą.

Uczestnictwo w takich wydarzeniach nie tylko wzmacnia ich kompetencje, ale także otwiera drzwi do dalszego rozwoju zawodowego i współpracy z przemysłem.

Wydział od wielu lat aktywnie współpracuje z otoczeniem biznesowym oraz regionalnymi i ogólnopolskimi firmami przemysłowymi. W ramach tej współpracy na Wydziale powstała Społeczna Rada Wydziału, która zrzesza wybitnych praktyków - przedsiębiorców, menedżerów i przedstawicieli instytucji regionalnych. Celem Rady jest wymiana wiedzy i doświadczeń dotyczących oczekiwań pracodawców wobec naszych absolwentów, a także wymiana poglądów na temat miejsca i roli Uczelni oraz Wydziału w rzeczywistości społeczno-ekonomicznej. Ważnym zadaniem Rady jest doradztwo i opiniowanie działań statutowych organów oraz współudział w opracowywaniu koncepcji kształcenia studentów Wydziału.

Do czołowych firm współpracujących w Wydziałem można zaliczyć następujące marki: APJ Sikora, AstenGroup, Brembo Poland Sp. z o.o., Eltrox, Exact Systems, FC Auto System, Frank-Cars Częstochowa, Frigipol Sp. z o.o., Grupa Ekotech, Kimla, Krotoski Częstochowa, Lhoist, Nordkalk, Odyssey Dealer Group, Orlen, PCC Rokita, PGE Ekoserwis, Satel, SGP, Siemens, TANDEM Sp. z o.o., Tenneco Sp. z o.o., Toyota Katowice, Unia UPS, ZF Automotive Systems Poland sp. z o.o. oraz Invest in Czestochowa wraz z Urzędem Miasta Częstochowa.

Współpraca ta pozwala na dostosowanie programów kształcenia do aktualnych potrzeb rynku, a także na realizację wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Dzięki temu absolwenci Wydziału są lepiej przygotowani do pracy w przemyśle, a firmy zyskują dostęp do wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Wydział prowadzi szeroką zakrojoną współpracę międzynarodową w wielu obszarach naukowych z wiodącymi ośrodkami światowymi. Najważniejsze ośrodki naukowe oraz firmy, z którymi prowadzona jest współpraca to: Queensland University of Technology (Australia); AVL List GmbH (Austria), VŠB – Technical University of Ostrava, Institute of Thermomechanics Czech Academy of Science (Czechy); Politècnica de València, Universitat de València, Universitat JaumeI (Hiszpania); University of Twente (Holandia); University College Dublin (Irlandia); Vilnius Gediminas Technical University (Litwa); Friedrich-Alexander-Universitaet Erlangen-Nuernberg (Niemcy); Coimbra University (Portugalia); University of the Witwatersrand (RPA); Technical University of Kosice (Słowacja); CASALE SA (Szwajcaria); “KTH" Royal Institute of Technology (Szwecja); Imperial College London (Wielkia Brytania.

Na Wydziale od ponad 20 lat funkcjonuje międzynarodowy program wymiany stypendialnej CEEPUS, w ramach którego od 12 lat aktywnie działa akademicka sieć „Teaching and research in advanced manufacturing”. Sieć ta obejmuje tematyczną współpracę z 22 Wyższymi Uczelniami Partnerskimi m.in. w Czechach, Słowacji, Chorwacji, Rumunii.

Dr hab. inż. Arkadiusz Szarek, jest członkiem zespołu naukowego kierowanego przez prof. dr hab. n. med. Dawida Larysza, który wprowadził do codziennej praktyki klinicznej metod przedoperacyjnego planowania zabiegów rekonstrukcji czaszki w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz dobór parametrów mechanicznych sprężyn do indywidualnych potrzeb małego pacjenta. Współpraca w interdyscyplinarnym Zespole Naukowym pozwoliła na opracowanie indywidualnych dystraktorów oraz narzędzi neurochirurgicznych unikatowych na skalę światową, objętych prawem patentowym.

Inż. Rafał Rygalik, absolwent kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, w roku 2022 zwyciężył w zawodach SkillsPoland jako etap eliminacji do zawodów Europejskich, a w roku 2023 wygrał zawody Euroskills w konkurencji frezowanie CNC.

Prof. dr hab. inż. Artur Tyliszczak w roku akad. 2020/2021 oraz mgr inż. Lena Caban w roku akad. 2022/2023 znaleźli się wśród laureatów Stypendium Fulbrighta, co świadczy o wysokim poziomie kadry naukowej i jej wkładzie w rozwój nauki na arenie międzynarodowej.

W 2021 roku laureatami Nagrody Indywidualnej Ministra Edukacji i Nauki zostali prof. dr hab. inż. Stanisław Szwaja i prof. dr hab. inż. Artur Tyliszczak, wyróżnieni za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

Od 2021 roku Wydział jest członkiem instytucjonalnym Stowarzyszenia IPMA Polska, co pozwala na aktywne uczestnictwo w krajowych i międzynarodowych inicjatywach związanych z zarządzaniem projektami.

Od 2020 roku Wydział jest Certyfikowanym Partnerem Edukacyjnym w zakresie obsługi i programowania obrabiarek sterowanych numerycznie z układem sterowania SIEMENS Sinumerik, co pozwala na prowadzenie nowoczesnych szkoleń i certyfikacji dla studentów i pracowników przemysłu.

Łazik marsjański zbudowany przez grupę studentów Wydziału i tworzących zespół PCz Rover Team wygrał najbardziej prestiżowe zawody łazików marsjańskich na świecie University Rover Challenge 2018 w USA. To znaczące osiągnięcie przyniosło Wydziałowi międzynarodowy rozgłos oraz potwierdziło wysoki poziom kształcenia i innowacyjności studentów.

Od 2017 realizowany jest projekt Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy. Uczniowie szkół podstawowych mogą rozwijać umiejętności matematyczno-przyrodnicze, ICT oraz kompetencje w zakresie m.in. kreatywności, innowacyjności i rozwiązywania problemów.

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

uczelnia_dostepna.svgPolitechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Więcej o plikach cookies i o ochronie Twojej prywatności przeczytasz w Informacje o cookies.

Zapisano