Zawiadomienie o śmierci prof. Moniki Gierzyńskiej-Dolnej
Prof. Monika Gierzyńska‑Dolna ukończyła studia wyższe na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki Częstochowskiej jako jedna z pięciu kobiet, uzyskując stopień magistra inżyniera mechanika o specjalności: Maszyny i Technologia Obróbki Plastycznej. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczęła pracę jako asystent w Katedrze Maszyn i Technologii Przeróbki Plastycznej kierowanej przez ówczesnego rektora uczelni prof. dr inż. Jerzego Kołakowskiego. W roku 1964 obroniła pracę doktorską na Wydziale Mechaniczno‑Technologicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Zygmunta Wusatowskiego. Od tego roku rozpoczęła się jej działalność w dziedzinie tribologii i wieloletnia współpraca z Sekcją Tarcia, Zużycia i Smarowania Polskiej Akademii Nauk, kierowaną przez wybitnego uczonego prof. dr hab. inż. Stefana Ziębę.
W roku 1974 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk technicznych przedstawiając Radzie Wydziału Mechaniczno‑Technologicznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach pracę p.t. "Studium zjawisk tribologicznych w procesach obróbki plastycznej", za którą w tymże roku uzyskała nagrodę Wydziału IV Polskiej Akademii Nauk. W roku 1977 M. Gierzyńska‑Dolna uzyskała tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych a w roku 1992 została powołana na stanowisko profesora zwyczajnego.
Wieloletnia działalność naukowa prof. M. Gierzyńskiej‑Dolnej zaowocowała wypromowaniem 15 doktorów nauk technicznych oraz opublikowaniem 400 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz materiałach konferencyjnych. Była także autorką 3 książek i współautorką 11 patentów, dotyczących smarów technologicznych, stanowisk badawczych oraz endoprotez. Swoje prace prezentowała na licznych konferencjach krajowych i zagranicznych. Kierowała wieloma projektami badawczymi finansowanymi przez KBN oraz brała udział w projektach zamawianych i celowych.
Główne zainteresowania naukowe prof. M. Gierzyńskiej‑Dolnej dotyczyły takich zagadnień jak:
- technologia obróbki plastycznej metali: tłoczenie, kucie i wyciskanie;
- trwałość narzędzi do obróbki plastycznej;
- metody konstytuowania warstwy wierzchniej;
- inżynieria biomedyczna.
Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo duży wkład prof. M. Gierzyńskiej‑Dolnej w nową dziedzinę wiedzy - Inżynierię Biomedyczną. Pewne podsumowanie dorobku naukowego stanowi wydana w 1992 roku książka p.t. "Biotribologia", która jest unikalnym wydawnictwem z tego zakresu w kraju.
Prof. M. Gierzyńska‑Dolna wniosła bardzo duży wkład w działalność organizacyjną i dydaktyczną Politechniki Częstochowskiej, w której pełniła wiele wymagających doświadczenia i zaangażowania funkcji: dziekana Wydziału Budowy Maszyn, prorektora ds. Nauczania. Jednocześnie w latach 1972-2002 była dyrektorem Instytutu Obróbki Plastycznej Metali i Tworzyw Sztucznych, który w roku 2000 zmienił nazwę na Instytut Obróbki Plastycznej, Inżynierii Jakości i Bioinżynierii. W roku 2003 przeszła na Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, gdzie w latach 2003-2006 pełniła funkcję kierownika Katedry Systemów Technicznych. Od roku 2008 była zatrudniona w Instytucie Obróbki Plastycznej w Poznaniu w charakterze profesora konsultanta. W tymże Instytucie z inicjatywy prof. M. Gierzyńskiej‑Dolnej zostało zorganizowane bardzo dobrze wyposażone Laboratorium Badań Tribologicznych, w których są realizowane prace dotyczące biomateriałów i implantów.
Prof. M. Gierzyńska‑Dolna aktywnie uczestniczyła w działalności sekcji PAN i towarzystwach naukowych. Była członkiem Sekcji Teorii i Procesów Przeróbki Plastycznej Komitetu Metalurgii PAN, Międzysekcyjnego Zespołu Inżynierii Powierzchni PAN, Polskiego Towarzystwa Tribologicznego i Związku Kuźni Polskich. Była członkiem Rad Programowych czasopism: "Tribologia", "Obróbka Plastyczna", "Acta of Bioengineering and Biomechanics", "The Journal of Orthopedics Trauma Surgery and Related Research". Była także członkiem Rady Naukowej Instytutu Obróbki Plastycznej w Poznaniu. Była organizatorką wielu konferencji naukowych z udziałem wybitnych profesorów z kraju i zagranicy.
Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne prof. M. Gierzyńska‑Dolna była wielokrotnie nagradzana między innymi nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Złotym Krzyżem zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim OOP (1979), Krzyżem Oficerskim OOP (1987) i Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Uzyskała także wyróżnienie w IV edycji Konkursu "Wynalazczyni roku 2011", zorganizowanego w ramach obchodów Roku Marii Skłodowskiej-Curie. Została odznaczona Medalem Honorowym Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów im. Tadeusza Sendzimira za rok 2012 za wybitne osiągniecia w zakresie obróbki plastycznej oraz rozwiązania praktyczne materiałów biomedycznych. Z okazji Jubileuszu 65-lat działalności Instytutu Obróbki Plastycznej w Poznaniu została w 2013 roku uhonorowana Platynową Podkową.
Prof. Monika Gierzyńska‑Dolna była cenionym naukowcem i dydaktykiem, osobą życzliwą, otwartą i przyjazną.
Rodzinie, Najbliższym i Przyjaciołom Zmarłej wyrazy współczucia i żalu składa Dziekan i społeczność akademicka Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej.
Wystawienie trumny odbędzie się w dniu 10 listopada 2021 r. o godz. 11.30 w kościele pod wezwaniem Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie przy ul. Obrońców Westerplatte 37. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie o godz.12.00.